Recenze: Harry Potter a kámen mudrců- J.K.Rowlingová

27. září 2015 v 20:48 | Bookeaterka |  Knižní recenze
Autorka: Joanne Kathleen Rowling
Název originálu: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Rok vydání: 2010
Rok vydání originálu: 1997
Počet stran: 288
Nakladatelství: Albatros
Série: Harry Potter (1. díl)
Překlad: Vladimír Medek
Vyprávění: Er forma

Harry Potter, brýlatý chlapec s podivnou jizvou ve tvaru blesku na čele, ten který jediný přežil útok mocného černokněžníka. Ale kdo vlastně je?... Příběh, který je známý po celém světě, bestseller, jehož filmové zpracování zná snad každý současný teenager. Ale má cenu prokousat se i knižní předlohou?
Pozn.: Jak si můžete všimnout, právě se nechávám pohltit šestým dílem o tomto proslulém kouzelníkovi, ale chtěla jsem mít tady na blogu sérii kompletní, a jelikož není tak dávno, co jsem četla Kámen mudrců, tak se i s vámi podělím o své dojmy.

J. K. Rowlingová, britská spisovatelka s velkým S, žena, jež se proslavila díky této sedmidílné sérii, kterou psala mimo jiné původně svým dětem. Myslím, že autorku dále ani není třeba představovat.

Původně jsem měla obavy, byla jsem přesvědčená, že se jedná o dětskou knížku. No musím říct, že jsem se ani moc nemýlila, opravdu je nanejvýš vhodná pro mladé školáky, ale jsem si jistá, že dokáže chytnout za srdce i nejednoho dospělého. Komu není na první pohled přímo pochuti tahle fantasy"pohádka" a patří mezi starší čtenáře bych doporučila shlédnou alespoň první tři díly filmového spracování (teď mě prosím všichni zastánci knih neukamenujte), jsem si jistá, že to pak může být milé připomenutí zápletky, zavzpomínání na malého Harryho, člověku se na celou sérii může úplně změnit pohled.
Co se děje týče, začátek knihy byl trochu moc vleklý, čtenář "nováček" musí být celý zmatený, ale Rowlingová si to u mě spravila místy vtipnými situacemi, které vznikaly střetem kouzelnického a mudlovského světa, znalci filmu také jistě ocení dlouhé pasáže, které se na plátno nevešly. Dále co bych vytkla je snad jen fakt, že se děj pořádně rozjíždí až v poslední čtvrtině.

Co budu vychvalovat opravdu do nebe, jsou rozmanité charaktery. A když se na to člověk zaměří, může pro nás tato kniha být nesmírně poučná, Rowlingová nám ukazuje, že i silný hromotluk jako Hagrid může být člověk s dobrým srdcem, že sláva není všechno, a hlavně nám sděluje jak důležité a mocné může být přátelství.

Kniha je poměrně krátká, velmi čtivá, místy zábavná a jelikož paní spisovatelce rozhodně nechybí fantazie, je hlavně originální. Nakonec bych ráda vyjádřila velkou poklonu překladateli panu Medkovi, který odvedl opravdu znamenitou práci.

Jsem si vědoma, že mé hodnocení může být značně zaujaté, jelikož jsem na tomto příběhu vyrůstala, ale přesto dávám 4,5 hvězdičky z pěti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla."