Recenze: Harry Potter a tajemná komnata- J.K.Rowlingová

29. září 2015 v 20:05 | Bookeaterka |  Knižní recenze
Autorka: Joanne Kathleen Rowling
Název originálu: Harry Potter and the Chamber Of Secrets
Rok vydání: 2008
Rok vydání originálu: 1998
Počet stran: 292
Nakladatelství: Albatros
Série: Harry Potter (2. díl)
Překlad: Vladimír Medek
Vyprávění: Er forma

Harry Potter se po otřesných prázdninách u své tety a strýce vrací po druhé do Bradavic, i přes protesty ztřeštěného domácího skřítka Dobbyho, který se mu pokouší v odjezdu zabránit. Údajně se má tento rok stát něco strašného! A opravdu, dějí se zvláštní a děsivé věci. Vše vyvrcholí, když někdo nebo něco začne zdánlivě náhodné studenty proměňovat v kámen. Kdo za těmito útoky stojí? Podaří se to i tentokrát Harrymu zjistit? Dokáže těmto tajemným silám zabránit?

Dle mého názoru druhý díl malinko pokulhává za prvním, ale přesto bych jej zařadila mezi nadprůměr. Kniha je opět velmi čtivá, nenáročná a autorka nás nechává po většinu doby v nejistotě, která slouží jako hnací stroj a vám nezbývá než číst, číst a doufat v dobrý konec. Na "pohádku" (odpusťte mi ten výraz) primárně pro děti je zápletka velmi dobře promyšlená, proto bych se nebála po knize sáhnout i ve vyšším věku, typická pohádková klišé zde opravdu nečekejte. Pro starší čtenáře se Tajemná komnata sice hodí spíše jako doplňková či odpočinková četba, ale ti mladší si jistě plně vychutnají napětí a se zájmem si vychutnají děj jak jen to jde.

Oproti prvnímu dílu jsou zde i nové postavy. Především profesor Obrany proti černé magie Zlatoslav Lockhart, který je hlavně mezi dívkami a ženami až nepřirozeně oblíbený, obecně je to takový všeználek. Osobně mi byl svým povýšeným chováním a namyšleneckými řečmi nepříjemný, ale jeho charakter dodával zápletce tu potřebnou šťávu.

Co bych knize vytkla je opět fakt, že se děj pořádně rozjede až na posledních stránkách. Chápu, že to někdo nemusí brát jako minus, ale já, přestože oceňuji autorčinu schopnost udržet mě celou dobu napnutou, mám ráda skutečnou akci.

Obálka. Normálně obálky nijak zvlášť nekomentuji, ale tady u mě má nakladatelství jedno velké tučné plus za návaznost na první díl. Přímo stvořené do knihovničky. Jen mě mrzí, že se ve stejném duchu nenesly i obaly od pátého dílu nahoru, ale to už je jiná kapitola.

Hodnotím 4 hvězdičkami, počítám, že se k Harrymu ještě někdy vrátím.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla."