Recenze: Harry Potter a Fénixův řád- J.K.Rowlingová

3. října 2015 v 14:28 | Bookeaterka |  Knižní recenze

Autorka: Joanne Kathleen Rowling
Název originálu: Harry Potter and the Order Of The Phoenix
Rok vydání: 2004
Rok vydání originálu: 2003
Počet stran: 799
Nakladatelství: Albatros
Série: Harry Potter (5. díl)
Překlad: Pavel Medek
Vyprávění: Er forma

Lord Voldemort se vrátil a s ním přicházejí pro kouzelnickou společnost opravdu temné časy. Harryho prázdniny byly plné neklidu, nervozity a nevědomosti, jelikož mu nikdo z jeho přátel ani nenapsal. Ale tím to jen začalo, tentokrát už to ani v Bradavicích díky zásahům Ministerstva kouzel není takové, jaké bývalo.

Tato kniha je z potterovské série co se počtu stránek týče nejdelší. Také je to první díl, kde na začátku není jakési shrnutí toho, co se stalo v předchozí knize, kdo Harry je a tak podobně, takže člověk nezasvěcený do kouzelnického světa, by měl s porozuměním velký problém. Mně osobně to nanejvýš vyhovuje, Rowlingová nepřipomíná nijak zvlášť detailní drobnosti a pro fanouška Harryho nebo aspoň člověka, který četl prví čtyři díly, jsou to naprosto základní informace, které snad nikdo jen tak nezapomene.

Díl od dílu je atmosféra temnější a napjatější. Teď, když se Pán zla vrátil, už nemůžeme čekat nic dobrého. Náš hlavní hrdina začíná být stále nervóznější a náladovější. Ano, musím se přiznat, jeho věčné podráždění a místy až sobecké a dětinské chování mi lezly pěkně na mozek. Člověk by řekl, že dokonce i patnáctiletý chlapec s jeho zkušenostmi a všemi tragédiemi, kterými si prošel, projeví trochu více vyspělé jednání a neuchýlí se k tak nerozvážnému a pubertálnímu vystupování.

Ačkoli nerada, ale musím se ještě vrátit k onomu počtu stran. Nepatřím mezi čtenáře, kterým vyšší počet příliš nevoní, ale tady to paní spisovatelka přece jenom trochu přepískla. Vůbec by nevadilo, kdyby byla kniha o dvě stě stran kratší. Spousta věcí se zbytečně opakovala. Nechci moc spoilovat, ale například řádění Umbridgeové, školní tresty a mimo jiné i závěrečná vrcholná scéna, které to značně ubralo na kvalitě. Čtenář není hloupý, nepotřebuje jednu věc detailně vylíčenou pětkrát.

Co se postav týče, setkáváme se s novou a velmi nepříjemnou profesorkou Obrany proti černé magie, která vám bude zaručeně pěkně ležet v žaludku, to si pište. Dále tu máme poněkud výstřední Lenku "Střelenku" Laskorádovou, která se postará o množství vtipných scén a mimoto se také vrací Harryho oblíbená Cho Changová.

Mrzí mě, že obálka se stylem trochu liší od předchůdců 1.-4. dílu. Na druhou stranu, nám tím i grafické zpracování dává najevo, že s definitivním návratem Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit, na nějaké pohádky můžeme rovnou zapomenout.

Aby tato recenze nebyla úplně negativní, protože to tak rozhodně necítím, musím poukázat i na klady. Rowlingová nám i popáté ukazuje, jak skvělou má fantazii- námět je opět velmi promyšlený a originální. Jde vidět, že má stále ještě co nabídnout a máme se do budoucna na co těšit. Je zde spousta zábavných momentů, napínavých a i nekonečně smutných a dojímavých chvil. Zkrátka každý si najde něco svého a alespoň chvilku bude slintat blahem.

Hodnotím kladně, ale víc jak 4 hvězdičky dát nemohu.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 PandaGirl PandaGirl | E-mail | Web | 3. října 2015 v 20:23 | Reagovat

Aaaa, nesnáším Umbridgovou! Zato Lenku mám ráda. No je pravda, že tady v té knize už se musíme definitivně rozloučit s dětstvím a pomalu a jistě se připravovat na válku s My-víme-s-kým :D

Byla to hezká recenze :-)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 4. října 2015 v 20:23 | Reagovat

Tenhle díl se mi snad nejméně líbil. Můžu souhlasit s tím, že byl na můj vkus až moc dlouhý, ale měla jsem ráda podrobné popisy děje ve škole...

3 Charlyn Charlyn | Web | 5. října 2015 v 23:16 | Reagovat

Já miluju všechny díly úplně stejně moc moc moc a nikdy bych žádný neupřednostila (čtvrtý byl nejlepší a pátý nejslabší, ale pšššt, jako kdybych nic nenapsala) :-) Umbridgeová mě taky slušně vytáčela, ale na druhou stranu s ní byla docela sranda, pokud teda zrovna netyranizovala moje oblíbené postavy :D

4 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 10. října 2015 v 17:42 | Reagovat

[1]: Moc děkuju za pochvalu, opravdu si jí vážím :-)

[2]: Jasně, vše má své klady i zápory. Na mě už toho bylo trochu moc, každopádně 4 hvězdičky nejsou nic špatného a tahle kniha si je zaslouží. ;-)

[3]: U Harryho Pottera mě vždycky mrzí, když jeden díl upřednostňuju (momentálně je to 6.), ale prostě nemohou být všechny nejlepší. :-? Přesto, i má nejneoblíbenější kniha z potterovské série se kvalitou vyrovná nadprůměrným titulům, tak to taková urážka není. :-D

5 mischadiroccia mischadiroccia | 29. října 2015 v 18:44 | Reagovat

A to jsi neslyšela tento díl namluvený od pana Hyhlíka :D Měl jsem dojem že uplynulo sto let, než skončil se čtením :D Ne, máš pravdu klidně by to mohlo být o sto stran kratší :)

6 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 29. října 2015 v 19:44 | Reagovat

[5]: Jen tak pro zajímavost jsem hledala, jak dlouhá taková audiokniha je a našla jsem úděsné číslo 38 hodin. O_O To bych asi vážně poslouchala těch sto let... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla."