Recenze: Doctor Who: Závoj smutku- Tommy Donbavand

12. října 2015 v 17:03 | Bookeaterka |  Knižní recenze
Autor: Tommy Donbavand
Název originálu: Doctor Who: The Shroud of Sorrow
Rok vydání: 2014
Rok vydání originálu: 2013
Počet stran: 252
Nakladatelství: JOTA
Série: Doctor Who (1. díl)
Překlad: Tomáš Oakland
Vyprávění: Er forma

Vydejte se za dobrodružstvím se záhadným Doktorem, mimozemšťanem a Pánem času, který cestuje ve své modré budce TARDIS časem a prostorem napříč celým vesmírem. Se Závojem smutku se dostáváme do minulosti, 23. listopadu 1963, den po hrůzném atentátu na J. F. Kennedyho. Celá Země se noří do smutku a tváře mrtvých se derou do našeho světa, vynořují se odevšad, promlouvají a vykřikují... Dokáže se Doktor ponořit do svého smutku, aby i tentokrát zachránil lidstvo?

Autor této knihy je Tommy Donbavand, britský divadelní producent, režisér a herec, který napsal několik úspěšných knih pro děti. Musím říct, že jsem o něm doposud neslyšela, což není ani tak překvapivé, když Doctor Who: Závoj smutku je jeho jediná kniha přeložená do češtiny.

Předlohou pro tuto knihu mu byl britský seriál společnosti BBC Doctor Who, který se zapsal dokonce do Guinessovy knihy rekordů jako nejdéle vysílaný televizní sci-fi seriál. Dočkal se i českého dabingu, a tak se u nás nějakou dobu vysílal pod názvem Pán času. Jako správná knihomolka jsem málem skákala radostí, když jsem se dozvěděla, že se dostal i do tištěné podoby a v česku ho začalo vydávat nakladatelství Jota. No musím říct, že má radost dlouhé trvání opravdu neměla. Pan spisovatel zjevně zapomněl, že už nepíše dětskou knížku nebo se snad domnívá, že Doktora sleduje značně mladší publikum, než tomu je doopravdy. Neříkám, že se mezi diváky nenajdou i mladší fanoušci, ale proboha, jde napsat knihu pro děti, kterou ocení i starší čtenáři (př.: Harry Potter, Letopisy Narnie atd.).

Při čtení jsem měla pocit, že se někde na blogu prokousávám nadprůměrnou fanfikcí. A ono to vlastně i fanfikce je, Donbavand je velký fanoušek seriálu, na rozdíl od většiny se mu ale poštěstilo a jeho dílo bylo vydáno knižně. Jedná se prostě o hloupý komerční tah, snad se ještě nestalo, že by byla na základě seriálu napsaná kniha, co by za to stála.

Závoj smutku je psaný opravdu jednoduchým jazykem, místy jsou v něm nesmyslné dialogy, na druhou stranu se najdou i věci, které nejsou dovysvětleny. Tohle to dílko má přes 250 stran, kdyby bylo v nějakém normálním formátu, dostaneme se tak na stovku, člověk tak knihu přečte bez problému během jednoho odpoledne. Musím ale říct, že námět je dobrý, typicky doktorovský, mohla by z toho být úspěšná epizoda. S tímhle stylem vypravování je to bohužel nezajímavé a já osobně jsem u konce trpěla nudou a modlila se, ať už jsem na té 250. straně.

Snad celou sérii ocení jen opravdový skalní fanoušek, protože to zkrátka není žádné velké literární dílo. Jde poznat, že má autor tento seriál v oblibě, jsou zde různé narážky na motýlky, šály, povedlo se mu perfektně vystihnou Doktorův charakter, způsob uvažování, mohl být ale trochu víc objektivní a vzpomenout i na jiné charaktery, než (jak se domnívám) jeho seriálové oblíbence...

Co mě ještě trochu iritovalo, byl překlad, konkrétně zkratka sonického šroubováku na sonáč, Doktor pískající Kdož sú boží bojovníci a Kaiser s Lábusem. Poslední dvě se ale dají odpustit a ten sonáč, no, jedno slovo není až taková hrůza.

Hodnotím průměrně. Rozhodně bych to ale nedoporučila nikomu, kdo nemá s Doktorem žádné zkušenosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Charlyn Charlyn | Web | 13. října 2015 v 9:21 | Reagovat

Já jsem Doktora Who neviděla, popravdě jsem si až do teď myslela, že je to nějaký seriál z lékařského prostředí, no Google mě rychle vyvedl z omylu :D Že bych se jen tak pro sychr podívala na první díl? Fantasy miluju, ale zase nejsem úplně na takové to klasické sci-fi, tak váhám :-?
Taky jsem nikdy neslyšela, že by nějaká kniha napsaná na základě seriálu za něco stála, asi jsem ani žádnou takovou nečetla. Když o tom tak přemýšlím, tak mě nenapadá ani žádná dobrá kniha, která má původně filmovou předlohu.

2 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 13. října 2015 v 17:16 | Reagovat

[1]: Jestli se rozhodneš zhlédnout první díl, tak mi dej určitě vědět, co si o tom myslíš. Upřímně, nic moc pozitivního radši nečekám, je mi jasné, že Doctor Who není pro každého. :-)Já jsem si ho opravdu oblíbila až od druhé série, pak už se můj zájem začal rychle měnit v závislost. :-D Ale samozřejmě sto lidí, sto chutí, jak už jsem psala, nemusí sednout úplně každému.
Já snad ani neznám žádnou knihu, která byla napsaná podle filmu, alespoň si teď žádnou takovou nevybavuji. :-? Co se kvality týče, možná to bude tím, že opravdu talentovaný spisovatel si vystačí se svým nápadem a nemá zapotřebí přebírat cizí námět. A také u opravdu úspěšných filmů je jistota, že si i knihu vždy někdo koupí... :-?

3 Charlyn Charlyn | Web | 13. října 2015 v 23:00 | Reagovat

[2]: Tak právě jsem dokoukala první díl Doctora Who. Na mě je to teda až moc velká scifárna, ale na druhou stranu, pár dalších dílů mi neuškodí :D Akorát teď budu mít strach z plastových figurín :D  :D

4 Bookeaterka Bookeaterka | Web | 14. října 2015 v 15:13 | Reagovat

[3]: Jsem ráda, že jsi ho hned naprosto nezavrhla. :-D Není na škodu mít rozkoukaný seriál, můžeš to brát jako formu odpočinku po náročném dni. :D Nevím jak ty, ale já po x hodinách ve škole většinou nemám na čtení ani pomyšlení. A Doctor Who není nijak náročný, jen někdy možná budeš mít noční můry z těch pochybných mimozemšťanů. :D  :D

5 Sára Dracová Sára Dracová | E-mail | Web | 13. března 2016 v 22:58 | Reagovat

Do seriálu jsem se zamilovala okamžitě a posledních pár dní jsem uvažovala nad koupí alespoň jedné knihy k němu. Myslím, že tuto zatím ne, možná časem. Nejsem si jistá, zda bych ji hned do četla. Sonáč je opravdu divná zkratka :D jinak pěkná recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla."